your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Morderstwo w hotelu Hilton (7)

Fabuła jest tu, można powiedzieć, klasyczna: zabita dziewczyna, śledztwo, tropy wiodą wyżej itp itd. Ale fabuła jest pretekstem, to nie film o morderstwie, a film o Egipcie w przededniu rewolucji, pokazanym jako kraj w rozpadzie, przeżarty korupcją, kraj w którym nic dobrego nie może się wydarzyć. Odważny montaż, niezłe zdjęcie i wszechobecne uczucie rozkładu i beznadziei - na lekko naciągane 7 wystarczy.

7 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Jodorowsky's Dune (8)

Na pewno szkoda, że Diuna Jodorwskiego nie powstała, ale może nie mogła powstać. Bo czy da się pogodzić szaloną wyobraźnię z dyscypliną pracy nad takim projektem? Nie dziwię się, że hollywoodzcy producenci mieli wątpliwości. Pozostała legenda i mnóstwo inspiracji. Ten film to hołd dla tego projektu, grona utalentowanych artystów, którzy się w niego zaangażowali no i oczywiście najważniejszego wśród nich - Alejandro Jodorowskiego, jednego z najoryginalniejszych artystów XX wieku.

8 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Czarna Pantera (2)

Rasowe gówno! Właściwie wszystko jest tu tragiczne, a chyba najtrudniej było mi przyzwyczaić się do koncepcji, że hollywoodzcy aktorzy mówią tu z "murzyńskim" akcentem.

2 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Detektyw samuraj (8)

Dokument o kompletnie odjechanym, kultowym japońskim serialu, oraz o jego nie mniej odjechanym twórcy. Urywki serialu to absolutny must-see dla wszystkich fanów kina klasy B (czy raczej Z), a ich oglądanie grozi atakiem niekontrolowanego śmiechu, ale nie mniej szalone okazały się prawdziwe losy jego twórcy.

8 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Twarze, plaże (7)

Urocze. Chciałbym mieć tak bystry umysł jak Varda w wieku 90 lat.

7 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Genesis 2.0 (6)

Dwa filmy w jednym, które się niestety niezbyt kleją. Problemem jest to, że kręcone były niezależnie przez obu twórców. Materiały Maxima Arbugaeva wymagały olbrzymiego poświęcenia i trudno było ich później nie wykorzystać, choć do tematu filmu pasowały (zwłaszcza w takiej ilości) słabo.

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Becoming Animal (5)

Wywodzimy się z natury i kontaktujemy się z nią wszystkimi zmysłami. Istnienie nowoczesnych technologii kontakt ten ogranicza, nie jesteśmy w stanie poczuć ducha drzew, chmur czy łosi. Aby przekazać tę tezę autorzy posłużyli się cyfrową kamerą i cyfrowym rzutnikiem w kinie. Rzeczywiście - nic nie poczułem (oprócz senności).

5 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Jądra Tarzana (8)

Właściwie dostajemy tu dwa filmy: surrealistyczną opowieść o egzotycznej, postkomunistycznej Abchazji oraz wstrząsający film o obozie koncentracyjnym, tj. laboratorium, w którym prowadzone są eksperymenty na małpach. Osoby, które traktują emocjonalnie kwestię praw zwierząt, trzeba ostrzec: oglądanie tego filmu może być ciężkim przeżyciem. Małpy są tu niby naszymi braćmi, ale - wg słów jednej z laborantek, wierzącej w absurdalną mieszankę darwinizmu i chrześcijaństwa - stworzonymi przez Boga po to, [...] Przeczytaj całość

8 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Lady Bird (6)

Nie dla mnie, ale obiektywnie da się obejrzeć. Problemem jest moim zdaniem obsada głównej roli - długo nie mogłem pojąć jak dorosła kobieta może zachowywać się jak nastolatka, póki się nie zorientowałem, że dorosła kobieta gra tu nastolatkę.

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o American Honey (7)

Obejrzałem "American Honey" i "Florida Project" w kolejności, powiedzmy, fabularnie chronologicznej, tj. zaczynając od filmu o mniejszych dzieciach, a kończąc na tym o większych. Trudno mi zrozumieć opinię kolegi @lapsus że "American Honey" jest pełen pozytywnej energii. Oba wymienione filmy są raczej przygnębiające, ale o ile we "Florida Project" były jakieś przebłyski nadziei (pozytywna postać ciecia-Anioła, głupia ale jednak kochająca matka), o tyle "American Honey" jest do cna dołujące. To świat, [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Sonita (7)

Najciekawszy w tym dokumencie jest dylemat w jego środkowej części: czy dokumentalista powinien filmować prawdę, jakkolwiek tragiczna by ona nie była, czy może interweniować, co oznacza, że historię nie tyle dokumentuje, co współtworzy.

7 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Morderstwo w Orient Expressie (5)

Taki dobry materiał źródłowy, taka świetna obsada, a film taki nijaki - Branagh położył napięcie, a z Poirot zrobił ckliwego safandułę.

5 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Opera (8)

Scenariuszowo Argento trochę w końcówce przedobrzył, ale zdjęciowo jest to absolutne must-see dla wszystkich przyszłych operatorów.

8 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Milczenie (7)

Muszę Scorsese oddać, że jest jednym z nielicznych starych mistrzów kina, który trzyma cały czas poziom i nawet jeśli nie kręci już takich arcydzieł jak dawniej, to jednak wciąż kręci filmy dobre. "Milczenie" jest filmem, który stawia cały szereg ważnych pytań i który potrafi zwykle powstrzymać się od podsuwania łatwych odpowiedzi. Zdaje się, że ten film podoba się chrześcijanom, ale nazwać go chrześcijańskim byłoby takim samym nadużyciem jak nazwanie "Ostatniego kuszenia Chrystusa" filmem antyc [...] Przeczytaj całość

7 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Uciekaj! (7)

Oryginalne połączenie horroru i satyry na rasizm. Jak na film nominowany do Oscara, to wręcz rewelacja.

7 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Phenomena (7)

Jeśli jesteś fanem starych filmów Argento, to "Fenomeny" Cię nie zawiodą, jest tu wszystko co u Dario kochamy najbradziej. A w ramach bonusu 15-letnia, błyszcząca w pierwszej głównej roli, królowa much - Jennifer Connelly.

7 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Cenny ładunek (4)

W jednej z ról figura woskowa Bruca Willisa.

4 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Król lew (6)

Dziecko nie skończyło jeszcze 2 lat, a ja mam właśnie za sobą pierwszą (w życiu) projekcję Króla Lwa. Pierwsza przeszła w miarę bezboleśnie, ale co będzie przy dziesiątej? Jak zacznę śpiewać i kręcić dupką, to błagam - niech mnie ktoś zastrzeli.

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Bliskość (7)

Gorzko o zderzeniu marzeń z brutalną rzeczywistością, o życiu tułacza, o konfliktach etnicznych, o konfliktach rodzinnych, o potrzebie bliskości i ciepła, o sile kobiet... Nie wiem, czy trochę nie za dużo grzybów w tym barszczu.

7 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o The Square (6)

Östlund trochę się miota w tym filmie, pod względem fabularnym można mieć wątpliwości co do roli niektórych scen, czy kierunku w którym całość zmierza i to mimo że reżyser znów porusza tu swój ulubiony temat słabości ludzi z wyższych klas, żyjących fasadowo, pękających w konfrontacji z rzeczywistym życiem. Najlepsza w "The Square" jest dla mnie satyra na świat sztuki, tu kilka pomysłów jest naprawdę dobrych. Ale komedią to bym tego jednak nie nazwał.

6 gwiazdki

pokaż więcej