your movie guide

Twój progres

0%

Oceniłeś 0/15 filmów. Oceń 15 więcej & sprawdź co obejrzeć dziś wieczorem!

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Borg / McEnroe. Między odwagą a szaleństwem (5)

Jeden fajny mecz i mnóstwo taniego psychologizowania.

5 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o 451° Fahrenheita (3)

Już film Truffaut mnie nie zachwycał, jaki natomiast ma sens opowieść o niszczeniu informacji poprzez palenie papieru w XXI wieku? Ano żadnego. Reżyser dodaje od siebie trochę elementów, które mają historię uwspółcześnić, dzięki czemu dostajemy film jeszcze bardziej kuriozalny. Drodzy kinomani, zapamiętajcie nazwisko Ramin Bahrani i omijajcie jego filmy szerokim łukiem - stawiam dolary przeciwko orzeszkom, że będzie już do końca życia kręcił kicze.

3 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Tamte dni, tamte noce (6)

Wszyscy są tu dobrzy, mądrzy i kochający - nie dziwię się, że nawet w Hollywoodzie się spodobało. Nie podważam ewidentnego talentu Guadagnino to portretowania emocji i spraw nieuchwytnych, ale zdecydowanie wolałem "Jestem miłością".

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Samui Song

A to gdzie dorwałeś? Rozważam czy nie iść na to na NH - jakiś komentarz?

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Dwa gołębie (4)

Komedia, która nie śmieszy? Horror, który nie straszy? Thriller, który nie ma żadnego zwrotu akcji? Ten film by się może obronił, gdyby został krótkim metrażem, bo na tyle jest tu materiału.

4 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Rocky 3 (3)

W tej części na deskach leżą właściwie wszyscy: główny aktor, reżyser, scenarzysta (to akurat ta sama osoba), montażysta, charakteryzator itp. Seria o Rockym nigdy nie była wybitna, ale ta część jest akurat wybitnie zła.

3 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Zderzenie (5)

Nie lubię filmów, które równie dobrze mogłyby być słuchowiskami radiowymi, albo książkami. Wszystko jest tu tak świetnie wykoncypowane, że nie przestawałem ani przez moment ziewać.

5 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Szwedzka teoria miłości (5)

Reżyser sknocił ten film. Zamiast, bez komentarza, pokazać na zimno konsekwencje szwedzkiego podejścia, postanowił w drugiej części zaprezentować jakąś absurdalną "alternatywę" w Afryce, a potem myślącym wolniej wytłumaczyć jeszcze wszystko ustami Baumanna.

5 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Cały ten cukier (6)

Pod względem filmowym okej - sporo faktów, podane z jajem. Ale muszę podkreślić, że do naukowego obiektywizmu temu filmowi bardzo daleko. Twórcy nabijają się (i słusznie!) z naukowca pracującego pod tezę (o nieszkodliwości cukru), ale nie zauważają, że sami robią coś podobnego, tylko w drugą stronę. Jakoś nikomu np. nie przyszło w filmie do głowy, żeby zadać pytanie, jakim cudem, odżywiając się tak jak inni, a właściwie nawet trochę lepiej, główny bohater w 2 miesiące spadł pod względem zdrowotnym [...] Przeczytaj całość

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Score: A Film Music Documentary (6)

Bardzo porządny film, z zastrzeżeniem jednak, że jest to dokument o muzyce filmowej w kinie Hollywoodzkim, Innego tu nie uświadczysz.

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Ksiaze i dybuk (6)

Nie do końca wiem, co tu szwankuje, ale wydaje mi się, że brakuje przede wszystkim bohatera, Postać Michała Waszyńskiego może i brzmi fascynująco w anegdocie, ale jednak nie jest na tyle fascynująca, żeby robić o nim cały film. Dokument ogląda się dobrze, ale na koniec nie miałem wrażenia, że odkryto przede mną jakąś zaginioną perłę. Może to oczywiście problem braku informacji i materiałów na temat Waszyńskiego, ale fakt pozostaje faktem.

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Love Express. The Disappearance of Walerian Borowczyk (6)

Jest tu ten sam problem co w każdym dokumencie o kontrowersyjnej postaci, którego reżyser stara się kontrowersji uniknąć: ciekawie ale z odrobiną hipokryzji. Kuba Mikurda przekonuje nas, że Borowczyk nie był pornografem tylko artystą. Okej, ale czemu w takim razie tych najostrzejszych (ale przecież artystycznych) scen nie pokazuje? Ale plusów jest więcej: ciekawi rozmówcy (m.in. Terry Gilliam i to wcale nie na sekundę), ciekawe materiały archiwalne, dobry montaż i sporo informacji o reżyserze, który [...] Przeczytaj całość

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Głos (6)

Najbardziej fascynujące w tym filmie jest to, że w ogóle powstał. Dzisiaj nie byłoby chyba na to szans, bo dziś filmy muszą się gdzieś sprzedać: albo w kinach albo na festiwalach.

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Grace Jones (3)

Mieszanka scenek z życia prywatnego i zawodowego Grace Jones sprawia wrażenie chaotycznej. Ja się dzięki temu filmowi właściwie niczego nie dowiedziałem o Grace Jones. Ale to i tak nie najgorzej, że zacytuję małżonkę: "A ja się dowiedziałam, że Grace Jones nie umie śpiewać i chodzi ciągle nawalona.".

3 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Ptaki śpiewają w Kigali (5)

Jakby p. Kos-Krauze chciała powiedzieć, że w obliczu wielkiej tragedii (w jej przypadku dodatkowo prywatnej) można tylko siąść i płakać. Ok, tylko kto wtedy zrobi film?

5 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Tomb Raider (5)

Na pewno lepsze niż wersja z Angeliną, ale obawiam się, że Alicja już zawsze będzie się dla mnie nazywać Fikander.

5 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Gra o wszystko (6)

Jessica Chastain gra tu bardzo podobną postać jak w rok wcześniejszym "Sama przeciwko wszystkim", w filmie jest trochę mielizn, zwłaszcza w końcówce, ale w sumie da się oglądać; całość ratują montaż i dialogi.

6 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o TO (5)

Obejrzałem chyba tylko po to, żeby zdać sobie w pełni sprawę, jak kompletnie mnie takie filmy nie obchodzą. Z dwojga złego (zębaty klaun vs. trzynastoletni przyjaciele) mimo, bez wątpienia, dobrej gry dzieciaków, wolę klauna, całe więc szczęście, że piloty wyposażone są w przycisk przewijania.

5 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Morderstwo w hotelu Hilton (7)

Fabuła jest tu, można powiedzieć, klasyczna: zabita dziewczyna, śledztwo, tropy wiodą wyżej itp itd. Ale fabuła jest pretekstem, to nie film o morderstwie, a film o Egipcie w przededniu rewolucji, pokazanym jako kraj w rozpadzie, przeżarty korupcją, kraj w którym nic dobrego nie może się wydarzyć. Odważny montaż, niezłe zdjęcie i wszechobecne uczucie rozkładu i beznadziei - na lekko naciągane 7 wystarczy.

7 gwiazdki

doktor pueblo doktor pueblo napisał(a) o Jodorowsky's Dune (8)

Na pewno szkoda, że Diuna Jodorwskiego nie powstała, ale może nie mogła powstać. Bo czy da się pogodzić szaloną wyobraźnię z dyscypliną pracy nad takim projektem? Nie dziwię się, że hollywoodzcy producenci mieli wątpliwości. Pozostała legenda i mnóstwo inspiracji. Ten film to hołd dla tego projektu, grona utalentowanych artystów, którzy się w niego zaangażowali no i oczywiście najważniejszego wśród nich - Alejandro Jodorowskiego, jednego z najoryginalniejszych artystów XX wieku.

8 gwiazdki

pokaż więcej